Медеу Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман- сі

Эссе

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақтың Қанышы

Мектеп: №40 орта мектеп

Күні: 12.11.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Тундебаева Назгуль Касеновна

Сынып: 10 Қазақ әдебиеті

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.1.1 — әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

Сабақ мақсаттары

Шығарманың идеясын композициялық талдау арқылы түсіну;

Шығармадағы негізгі ойды түсіну;

Бағалау критерийлері

Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады;

Шығарма идеясын түсінеді;

Түсініксіз сөздердің мағынасын анықтай алады;

Дескрипторлар

  • Берілген бөлім төңірегінен ауытқымай тапсырманы орындайды;

  • Оқиғалар ретін алмастырмайды;

  • Қарсы топқа шынайы баға бере алады;

  • Топта бірлікте жұмыс жасайды

Т ілдік мақсаттар

Троп, фигура, әдебиеттану, сюжет, композиция, шарықтау шегі т.б.

Құндылықтарды дарыту

Тәрбие: шығармадағы адамгершілік қасиеттерді оқушы бойына дарыту;

Пәнаралық байланыстар

География, тарих

АКТ қ олдану да ғ дылары

Интербелсенді тақта, ноутбук, bilim book

Бастапқы білім

Медеу Сәрсеке

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

15 минут

Ұйымдастыру кезеңдері. «Мозайка» әдісі. Бір шумақ өлең жазылған қағаз әртүрлі қиындыға қиылады, артына сандар жазылады. Артындағы 1, 2, 3, 4 сандары бойынша топқа бөлінеді, өлең жолдарын құрастырып оқиды.

Ақыл-ойдан жүк тиеп теңіздейін телегей,

Желді күні желкенсіз жеке жүзген кемедей,

Менменсіген Мәскеуді, Парижді де тәкаппар

Таңғалдырған кім еді, Қаныш аға Сіз емей?! (Бейнеролик көрсетіледі)

Мұғалім сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады.

Қаныш Сәтбаев туралы бейнеролик көрсетіледі

Сабақтың ортасы

20 минут

1-тапсырма

1-топ. «Оқиға тауы» әдісі. Бөлімнен ауытқымай, композициялық талдау жасайды:

  • Оқиғаның басы;

  • Дамуы;

  • Шиеленісуі;

  • Шарықтау шегі;

  • Шешімі.

Дескриптор:

  • Берілген бөлім төңірегінен ауытқымай тапсырманы орындайды;

  • Оқиғалар ретін алмастырмайды;

  • Топта бірлікте жұмыс жасайды

2-топ. Мәтіннен кейіпкерлерді тауып, мінездеме береді.

Дескриптор:

— Мәтінне кейіпкерлерді табады,

— Кейіпкерлерге мінездеме береді.

3-топ. Мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырады

Дескриптор:

— Мәтінмен танысады;

— 3 сұрақ құрастырады,

4-топ. Бөлім бойынша үзінді алып, сахналайды.

Дескриптор:

— Үзінді табады;

— Образға кіріп, сахналайды;

2-тапсырма

1-топ. «Саяхат» әдісі. Автордың туған жерін, ашқан кен орындарын ноутбук арқылы картадан іздеп, тақтадағы картадан көрсетіп, магнит жапсырады

2-топ . «Сөз Қоржыны» әдісі . Сөздіктермен жұмыс. Мәтіндегі мағынасы түсініксіз сөздерді теріп, ноутбук арқылы мағыналарын табады.

3-топ. Қаныш Сәтбаевтың отбасы туралы мәліметтерді ноутбук арқылы іздейді.

4-топ. Ноутбуктен Томск Институты туралы мәлімет іздейді.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Мен үшін маңызды болған екі нәрсе

Мен үшін түсініксіз болған екі нәрсе

Менің ұсынысым

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?